Izvještaj s održanih radionica
Događaj Fotokatalitički dani / Days of Photocatalysis održan je od 10. do 13. srpnja 2023. godine paralelno s održavanjem međunarodne konferencije The 7th International conference on New Photocatalytic Materials for Sustainability Environment and Energy (NPM-7) / The 8th International conference on Photocatalytic and Advanced Oxidation Technologies for Treatment of Water, Air, Soil, and Surfaces (PAOT-8), koja je održana u suradnji s Redox Technologies, Inc. na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.
Organizacija paralelnih događaja osmišljena je kako bi se ostvarila diseminacija rezultata projekata i u međunarodnu zajednicu, te intenzivno umrežavanje domaćih i inozemnih znanstvenika. Radi se o konferenciji s višegodišnjom tradicijom koja privlači svjetske stručnjake u području fotokatalitičkih procesa i materijala, što je značilo savršeno priliku za diseminaciju rezultata projekata obzirom na temu istih.
U okviru konferencije na Fakultetu je boravilo preko 40 stranih stručnjaka, među kojima treba izdvojiti plenarne predavače: prof. Nataša Novak Tušar (Kemijski institut Ljubljana, Slovenija) i prof. Gianluca Li Puma (Loughborough University, Ujedinjeno Kraljevstvo). Prisustvo prof. Gianluce Li Puma na Geotehničkom fakultetu iskorišteno je kako bi održao dio planirane radionice o modeliranju fotokatalitičkih procesa u okviru projekta OS-Mi.
Fotokatalitički dani / Days of Phtoocatalysis
Sam događaj Fotokatalitički dani zamišljen je kroz 4 dana, od čega su radionice za projekt KK.01.1.1.04.0006 (OS-Mi) održane prva dva dana (10. i 11. srpnja), a radionice za projekt KK.01.1.1.07.0058 druga dva dana (12. i 13. srpnja).
BROŠURA – Program događaja fotokatalitički dani
Iz prikazanog programa izdvajamo održavanje:
- Dvodnevne radionice (Workshop) o modeliranju fotokatalitičkih procesa (projekt OS-Mi) na kojima su predavači bili prof. Gianluca Li Puma, izv. prof. Ivana Grčić i dr.sc. Karlo Leskovar
- Više diseminacijskih radionica o projektu OS-Mi koje su održali članovi istraživačkog tima: prof. Domagoj Vrsaljko, prof. Ivan Brnardić, dr. sc. Andreja Gajović, doc. Jelena Loborec, dr. sc. Lucija Radetić, Kristina Miklec, te asistentica Lucija Plantak koja je ispričala ostvarenje mrežnih učinaka projekta, budući da se rezultati projekta OS-Mi koriste za INTERREG projekt MAURICE
- Diseminacijskih radionica u okviru projekta KK.01.1.1.07.0058 za studente, istraživače i poslovni sektor koji je uključivao i demonstraciju rada Fotokatalitičkog zračnog tunela. Radionice su održali članovi istraživačkog tima izv. prof. Ivana Grčić, doc. Ivana Presečki, Marija Tomaš, Paula Benjak i Benjamin Radetić, dok se udaljenim putem priključio kolega iz Portugala Johnny Reis te ukazao na potrebu za uključenjem modela fotokatalitičke razgradnje onečišćujućih tvari u aktualne modele kvalitete zraka.
Izrazito smo zadovoljni održanim događajem u smislu kvalitete i zaokruženosti cijele priče i svrhe oba projekta održanih predavanja, te potrebnim vremenom za umrežavanje i razgledavanje laboratorija i nabavljene opreme u okviru projekata. Nakon izlaska iz pandemije COVID-19, primjećuje se značajan pad broja sudionika na organiziranim događajima, stoga je iskorišteno paralelno održavane međunarodne konferencije kako bi se povećao broj sudionika.
Prisustvo velikog broja međunarodnih najboljih stručnjaka u području fotokatalitičkih procesa osiguralo je idealnu atmosferu za povećanje vidlljivost znanstvenog i stručnog rada Geotehničkog fakulteta, rezultata projekata Geotehničkog fakulteta financiranih iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova i diseminaciju rezultata u poslovni sektor izvan RH. Postignuto je upoznavanje s potrebnim stručnjacima, te dogovor o budućoj suradnji na projektnim prijavama.
Izvještaj pripremila:
Izv. prof. Ivana Grčić